Stały dostęp do świeżego powietrza to jedna z podstawowych potrzeb życiowych człowieka.
Dlaczego wentylacja pomieszczeń jest taka ważna?
Ireneusz Migowski: Ponieważ świeże, wymienione powietrze, to ? najkrócej mówiąc ? zdrowie. W słabo wentylowanych pomieszczeniach wzrasta wilgoć, co może prowadzić do rozwoju grzybów, czy pleśni powodujących alergie i choroby dróg oddechowych. Pamiętajmy, że nasze meble, dywany, czy sprzęt też emitują toksyny, a my sami wydychamy dwutlenek węgla. Wypadki zaczadzeń, czyli zatruć tlenkiem węgla, najczęściej mają swoją przyczynę również w niedostatecznej wentylacji. Jak widać, zagrożeń jest naprawdę wiele, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rzeczą jest prawidłowa wymiana powietrza w naszych pomieszczeniach.
W jaki sposób możemy rozpoznać, czy nasze mieszkania lub domy są prawidłowo wentylowane?
Ireneusz Migowski: To trudne do stwierdzenia domowymi sposobami. Dwutlenek i tlenek węgla, czy toksyny są bezwonne, dlatego tym bardziej niebezpieczne. Najłatwiej rozpoznać można w mieszkaniu wilgoć ? para wodna skrapla się na szybach, a w skrajnych przypadkach na ścianach pojawia się grzyb lub pleśń. Sam wykonuję pomiary wilgotności za pomocą urządzenia zwanego higrometrem. Posiadam też anemometr ? urządzenie do pomiarów przepływu powietrza przez kratki wentylacyjne. Badania takie są bezpłatne, zachęcam wszystkich do wykonania takich pomiarów.
Para wodna na szybach to chyba dość częsty problem, prawda? Czy to nie kwestia wadliwych okien?
Ireneusz Migowski: Wręcz odwrotnie, można stwierdzić, że nowoczesne okna są ?zbyt dobre?, bo za szczelne. Kiedyś, kiedy budynki były budowane z materiałów mających niskie parametry izolacyjne i wyposażone były w drewniane okna starego typu, nie było kłopotów z dostarczaniem świeżego powietrza do wewnątrz, dostawało się ono przez różnego rodzaju nieszczelności. Dziś, kiedy do budowy domów używamy materiałów o wysokiej izolacyjności i wyposażamy je dodatkowo w super szczelne okna PCV, musimy sobie radzić inaczej, montując w oknach specjalne urządzenia ? nawiewniki okienne.
Nawiewniki okienne? W jaki sposób działają te urządzenia?
Ireneusz Migowski: Nawiewniki higrosterowane reagują na wilgoć w domu. Nie wdając się w szczegóły ich budowy ? tego typu nawiewnik samoczynnie reguluje ilość nawiewanego powietrza wilgotność zależności od zmieniającej się wilgotności względnej powietrza. Jeśli wilgotność jest na poziomie 35%, nawiewnik się automatycznie przymyka, przy 70%-tach jest całkowicie otwarty. Nawiewniki ciśnieniowe natomiast, wpuszczają powietrze strumieniem ciągłym, lecz tylko do pewnego, ustalonego poziomu. Wszystkie nawiewniki posiadają też możliwość ręcznego przymknięcia.
Większość nowoczesnych okien posiada tak zwaną mikrowentylację lub rozszczelnienie. Czy nie wystarczy używać tych funkcji w oknach, żeby doprowadzić świeże powietrze do pomieszczeń?
Ireneusz Migowski: Niestety, rozszczelniając okno, praktycznie się je otwiera, co naraża mieszkańców na hałas, podmuchy wiatrów, jak też ułatwia złodziejom dostanie się do domu. Dostarczane powietrze nie jest w żaden sposób regulowane, nie mamy nad nim kontroli. Problemem przy otwartych mikrowentylacji jest zjawisko nadmiernego wychładzania pomieszczeń, ponieważ zimne powietrze dostaje się przez całą powierzchnię rozszczelnianego okna ? nawiewniki natomiast są umieszczene w górnej części okna, dzięki czemu struga nawiewanego powietrza jest natychmiast ogrzana przez powietrze ciepłe, które unosi się ku górze. Oprócz tego okna wyposażone w nawiewnik wciąż jest izolowane akustycznie, jest ono bowiem zamknięte.
Ile kosztuje i jak wygląda montaż nawiewnika? Czy wiąże on się z jakimiś dodatkowymi kosztami?
Ireneusz Migowski: Aby nawiewnik prawidłowo funkcjonował, należy w odpowiednim miejscu okna wykonać otwory, ściśle według wytycznych producenta, a następnie przymocować nawiewnik i okap zewnętrzny. Montaż jednej sztuki trwa maksymalnie godzinę, wprawdzie nie jest bardzo skomplikowany, nie polecam jednak samodzielnego montażu ? łatwo uszkodzić okno, należy dokładnie wiedzieć, jak i w którym miejscu frezować, lepiej zlecić wykonanie autoryzowanym montażystom. Koszt brutto jednego nawiewnika ciśnieniowego wraz z montażem to około 150 złotych, higrosterowanego 250 złotych. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niesie z sobą oddychanie toksycznym powietrzem, to nie jest wysoki koszt. Nie możemy mówić o jakichkolwiek stratach ciepła ? jeżeli zyskujemy świeże, zdrowe powietrze w mieszkaniu, to naprawdę żadna strata, wręcz przeciwnie. Poza tym świeże powietrze dużo szybciej i skuteczniej ogrzewa się, niż wilgotne, należy również o tym pamiętać. | ||