Wentylacja jest niezbędna dla zdrowego, komfortowego życia w naszych ocieplonych, szczelnych domach wyposażonych w nowoczesne okna i drzwi.
Konsekwencje nieprawidłowo działającej wentylacji to zapleśniałe ściany, ?pocące się? szyby, alergie i choroby układu oddechowego, ale również niedostateczna ilość tlenu dla sprawnego działania kuchenek gazowych, czy podgrzewaczy wody, a co się z tym wiąże ? niebezpieczeństwo powstania trującego czadu.
Chcąc zapewnić w swoim domu sprawną wentylację, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Podstawowym kryterium wyboru jest oczywiście budżet, jakim dysponujemy, ale również rodzaj budynku, jego wielkość, rodzaj i jakość użytych materiałów budowlanych, jakość wykończenia, szczelność ścian, połączeń, grubość ocieplenia itp. Wybierając rodzaj instalacji, warto zastanowić się, które z rozwiązań będzie optymalne dla naszego domu. W przypadku doboru systemów wentylacji najdroższe z rozwiązań niekoniecznie musi być dla nas najkorzystniejsze, ponieważ wszystkich zalet możemy po prostu nie wykorzystać w codziennym użytkowaniu.
Najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem powodującym najmniejsze koszty eksploatacyjne, jest rekuperacja, czyli instalacja centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Jeżeli nasz budynek jest szczelny, zbudowany z użyciem nowoczesnych technologii, dobrze ocieplony i pozbawiony mostków termicznych, z pewnością rekuperator będzie rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić w okresie grzewczym realne pieniądze. Świeże powietrze, które dociera do pomieszczeń, jest wstępnie podgrzewane w wymienniku ciepła, dzięki czemu potrzebna jest mniejsza ilość energii, aby dogrzać nasze pomieszczenia do komfortowej dla nas temperatury. Wielką zaletą tego typu instalacji jest ścisła kontrola jakości nawiewanego powietrza. Rekuperator posiada filtry, które oczyszczają świeże powietrze, dzięki czemu zatrzymane zostają nie tylko zabrudzenia, ale i pyłki powodujące alergie. Ilość wymienianego powietrza może być przez nas kontrolowana za pomocą sterownika, a dzięki pracy nowoczesnych wentylatorów prądu stałego, rekuperator zużywa minimalne ilości prądu. Zakup rekuperacji, oczywiście, kosztuje, lecz jeżeli zadbaliśmy podczas budowy o szczelność naszego domu i solidne docieplenie, inwestycja ta z pewnością odwdzięczy się nam niskimi rachunkami za energię.
Jeżeli w naszym domu nie mamy super szczelnych i idealnie ocieplonych ścian, posiadamy kominy wentylacyjne, konstrukcja budynku posiada sporo mostków termicznych i mikroszczelin, z których może dostawać się do wewnątrz zimne powietrze ? prawdopodobnie nie wykorzystamy wszystkich funkcji rekuperacji. Jeśli nawiewane powietrze dostawać się będzie nie tylko przez kanały wentylacyjne, ale przenikać będzie z innych miejsc, odzysk ciepła, czyli najważniejsza zaleta tego typu urządzenia, będzie niewykorzystana w pełni. Warto zastanowić się w takim przypadku nad wentylacją mechaniczną wywiewną z użyciem centralnego wentylatora i nawiewników okiennych. W tego typu rozwiązaniu możemy wykorzystać istniejące kominy grawitacyjne, instalacja zajmie mniej miejsca, a całość będzie kosztować co najmniej połowę taniej, niż instalacja rekuperacji. Mamy gwarancję stałej, płynnej i skutecznej wentylacji przez cały rok, a koszty poniesione na ogrzewanie, choć z pewnością wyższe, niż z zastosowaniem rekuperacji, wcale nie muszą być wysokie ? nowoczesna centrala sama dostosowuje moc do oporów instalacji, a nawiewniki i kratki higrosterowane optymalizują napływ świeżego powietrza, aby uniknąć przewentylowania i przechłodzenia pomieszczeń.
Jednak nie tylko w nowoczesnym budownictwie wentylacja jest niezbędna. Jeżeli w naszym mieszkaniu, które budowane było w latach, w których nie istniały jeszcze okna PCV, zamontujemy nowe, szczelne okna, okazuje się, że tradycyjna wentylacja przestaje działać. Zatykamy jedyne źródło dopływu świeżego powietrza ? do tej pory wentylacja grawitacyjna dzięki nieszczelnej stolarce działała świetnie, teraz kominy grawitacyjne nie mają skąd ?zasysać? powietrza, nie ma zatem wymiany zużytego, wilgotnego powietrza na nowe. W tej sytuacji zamontujmy w oknach nawiewniki okienne. Przy sprawnie działających kominach, nawiewnik okienny wystarczy, by uniknąć zagrzybienia ścian, zawilgocenia szyb, czy zaduchu. Nowoczesne nawiewniki ciśnieniowe posiadają funkcję automatycznej blokady nadmiernego napływu powietrza, eliminując możliwość powstania przeciągu, mogą też być regulowane przez nas ręcznie. Nawiewniki higrosterowane działają całkowicie automatyczne, dostosowując przepływ powietrza do warunków panujących wewnątrz pomieszczeń - otwierając się lub przymykając w zależności od poziomu wilgoci. Koszty zakupu i zamontowania nawiewników ciśnieniowych zwykle nie przekraczają 150-ciu złotych, a higrosterowanych 250 zł za sztukę, zatem za stosunkowo niewielką kwotę mamy zapewniony stały i bezpieczny dopływ świeżego powietrza.
Oczywiście, przed decyzją, które z rozwiązań wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą, aby pomógł nam dobrać rozwiązanie kompromisowe pomiędzy ceną zakupu, jakością działania i kosztami późniejszej eksploatacji naszej domowej wentylacji.
Ireneusz Migowski, HIGROSYSTEM - wentylacja domów i mieszkań | ||